Kiedy można układać wełnę?

 

Wełna jako materiał do izolacji termicznej domu jest świetnym wyborem ze względu na jej właściwości izolacyjne, trwałość oraz przyjazność dla środowiska. Jednakże, kluczowym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do układania wełny jako izolacji dachu czy stropu, jest odpowiednie usunięcie wilgoci technologicznej z budynku.

Wilgoć technologiczna to wilgoć, która pojawia się w trakcie procesu budowy, na przykład z wylewek betonowych, tynków czy innych materiałów budowlanych, które mogą zawierać wodę. Jeśli wełnę ułoży się zbyt wcześnie, wilgoć ta może zostać zamknięta pod izolacją, co prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji. Przede wszystkim, może to spowodować degradację materiału izolacyjnego, a także prowadzić do powstawania pleśni i grzybów.

Ponadto, wilgoć obecna w konstrukcji dachu będzie z pewnością wpływać negatywnie na efektywność termiczną samej izolacji. Wełna, która została zamontowana w warunkach zwiększonej wilgotności, straci część swoich właściwości izolacyjnych, co z kolei prowadzi do zwiększenia kosztów ogrzewania pomieszczeń. Z tego względu, przed montażem wełny, konieczne jest dokładne wysuszenie budynku i usunięcie wilgoci technologicznej. Tylko wtedy można w pełni wykorzystać potencjał izolacyjny wełny.

Przy budowie domu prefabrykowanego, którego budowa z założenia trwa znacznie krócej niż metodą tradycyjną, jest to szczególnie ważny element na który polecamy zwrócić uwagę.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub potrzebujesz wsparcia – skontaktuj się z nami!

Obserwuj nas