Izolacja z wełny mineralnej – zalety

Wełna mineralna jest popularnym materiałem izolacyjnym stosowanym w domach szkieletowych i modułowych ze względu na swoje liczne zalety. Jeśli zastanawiasz się nad domem z taką izolacją koniecznie przeczytaj!

Dlaczego warto wybrać dom izolowany wełną mineralną?

  1. Wełna mineralna jest bardzo skuteczna w izolacji termicznej. W praktyce oznacza to, że pomaga utrzymać ciepło w domu zimą i zachować przyjemny chłód latem. Dzięki temu jesteś w stanie nie tylko poprawić komfort swojego codziennego życia, ale przede wszystkim znacząco obniżyć koszty ogrzewania i klimatyzacji. To z kolei oznacza spore oszczędności w rocznym utrzymaniu domu.
  2. Wełna mineralna jest bardzo trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze zamontowana, nie ulega zgnieceniom, rozwarstwieniom ani odkształceniom, a to gwarantuje utrzymanie właściwości izolacyjnych domu przez długie lata.
  3. Odpowiednio zabezpieczona wełna mineralna jest odporna na działanie wody i grzybów, co zapobiega powstawaniu problemów związanych z wilgocią w pomieszczeniach.
  4. Wełna mineralna jest łatwa w montażu i nie wymaga specjalistycznych narzędzi czy umiejętności. Może być stosowana w różnego rodzaju konstrukcjach, takich jak ściany, podłogi, dachy czy stropy.
  5. Dostępna jest w różnych formach i grubościach, co umożliwia dopasowanie do indywidualnych potrzeb i wymagań. Wybierając wełnę należy dopasować jej grubość, ale też zwrócić szczególną uwagę na parametr „lambda” – im niższy tym lepiej!

Na co zwrócić uwagę wybierając dom izolowany wełną mineralną?

  1. Sposób montażu – jednym z najbezpieczniejszych sposobów montażu wełny mineralnej jest układanie jej w fabryce. To oznacza, że całe ściany budynku z wełną w przegrodach są produkowane w specjalnych bezpiecznych warunkach, a następnie dostarczane na Twoją budowę. Montaż wełny mineralnej w fabryce pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej jakości izolacji, a to przekłada się na parametry energooszczędności budynku. Jest to szczególnie ważne w przypadku budynków o wysokim standardzie. Dzięki temu, że materiał jest produkowany w kontrolowanych fabrycznie warunkach, można zapewnić jego jednolitą jakość oraz dokładne wymiary, a to ułatwia proces montażu.
  2. Zabezpieczenie wełny – przed montażem wełny mineralnej należy upewnić się, że powierzchnia jest czysta, sucha i wolna od kurzu, brudu, oleju lub innych zabrudzeń. Ponadto, należy zastosować specjalną folię paroizolacyjną, która zapobiegnie przedostawaniu się wilgoci do ściany. Jeśli te elementy wykonywane są fabrycznie, nie może być mowy o pomyłce.
  3. Kolejną istotną sprawą jest zastosowanie płyty poszyciowej na ścianę. W przypadku nowoczesnej budowy najlepszym rozwiązaniem jest płyta fermacell. O jej właściwościach napiszemy w osobnym artykule/wpisie.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub potrzebujesz wsparcia – skontaktuj się z nami!

Obserwuj nas