Wymarzony dom vs Faktyczne potrzeby i koszty budowy cz. 1

Przeglądasz katalogi, gotowe projekty domów w internecie i zakochujesz się: w ogromnych przeszkleniach, zadaszonym tarasie, balkonie ze szklaną balustradą, dużym garażu wysuniętym poza bryłę budynku… W tym momencie jeszcze nie zdajesz sobie sprawy, że wybór określonej architektury domu będzie mieć wpływ na koszty jego budowy.

O gustach się nie dyskutuje, bo ile osób tyle głosów. Okazuje się jednak, że Twój gust ma zasadniczy wpływ na budżet budowy domu. Co więcej, różnice w kosztach budowy domu o tej samej powierzchni, ale z innymi rozwiązaniami architektonicznymi mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych! Nie, nie żartujemy. W tym artykule zadajemy Ci więc ważne pytania, na które powinieneś szczerze odpowiedzieć, jeśli poważnie myślisz o budowie domu i chcesz to zrobić mądrze.

1. Dlaczego chcesz budować dom?

Zastanów się, czego dziś najbardziej Ci brakuje: przestrzeni, funkcjonalności, a może wręcz przeciwnie? Twoje obecne lokum jest za duże, część pomieszczeń nie jest wykorzystywana, a Ty co miesiąc łapiesz się za głowę płacąc rachunki za prąd i ogrzewanie? Wypisz wszystkie motywy, jakie dziś prowadzą Cię w kierunku szukania projektu i planowania budowy domu.

2. Jakie są Twoje największe potrzeby?

a) spróbuj określić dokładnie ilość pomieszczeń i ich funkcje – na początek wypisz tylko te pomieszczenia, które są dla Ciebie absolutnie niezbędne,
b) postaraj się oszacować minimalną wielkość tych pomieszczeń – wypisz takie powierzchnie, które zapewnią Ci komfort codziennego życia,
c) zastanów się, czy posiadając dom i działkę, będziesz potrzebował balkonów lub tarasów na piętrze – jeśli uznasz je za potrzebne elementy Twojego domu, określ jakie dokładnie funkcje będą spełniać i ponownie zadaj sobie pytanie, czy są niezbędne.

Na początku określ swój „cel minimum”. Pamiętaj, że zawsze w trakcie tworzenia projektu czy wyboru gotowego projektu domu możesz rozszerzyć lub zmodyfikować zakres potrzeb, jeśli pozwolą Ci na to możliwości finansowe.

3. Czy znasz uwarunkowania lokalne?

Architektura musi przede wszystkim współgrać z otaczającym krajobrazem i „pasować” do Twojej działki. Dlatego zawsze pamiętaj o lokalnych warunkach i charakterystyce Twojego regionu. Myśląc o zewnętrznych parametrach domu nie uciekniesz przed prawem miejscowym, które dokładnie opisuje, jaki budynek dana gmina „pozwoli” Ci wybudować. Przed wyborem projektu domu koniecznie sprawdź Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunki Zabudowy. Dokumenty te określą m.in. maksymalną wysokość budynku, szerokość elewacji, wysokość do attyki, kąt nachylenia dachu, współczynnik zabudowy działki i inne parametry uzależnione od lokalnych przepisów, do których musisz dostosować projekt domu.

4. Co jest dla Ciebie ważniejsze: moda czy wygoda?

W budownictwie, jak w każdej innej branży, panuje oczywiście moda. Jeśli masz nieograniczony budżet, możesz pozwolić sobie na podążanie za trendami i stawianie elementów wizualnych ponad wszystko. Jeśli jednak Twój budżet jest ograniczony, wybieraj rozsądnie i unikaj kosztownych rozwiązań promowanych na bajkowych wizualizacjach. Skup się na tym, co naprawdę dla Ciebie ważne! Pamiętaj, że będzie to Twój dom, więc przede wszystkim stawiaj na funkcjonalność i jakość, która będzie Ci towarzyszyć przez lata. Poza tym, ponadczasowość i uniwersalność nie musi być nudna.

Nie wybieraj gotowego projektu znalezionego w internecie tylko ze względu na pokazaną tam niską cenę budowy! Oszacowane tam budżety budowy to często chwyt sprzedażowy, który ma skusić Cię do wyboru projektu. Zawsze rozmawiaj z doradcami, proś o ofertę i szczegółowy standard techniczny, by wiedzieć, za co i ile tak naprawdę zapłacisz.

Cz. 2 artykułu już wkrótce!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub potrzebujesz wsparcia – skontaktuj się z nami!

Obserwuj nas