Idealny projekt czyli jaki?

Przyszedł ten moment, w którym zaczynasz marzyć o własnym domu. Przeglądasz strony internetowe w poszukiwaniu gotowych projektów i inspiracji, rozsyłasz dziesiątki maili z prośbą o wycenę budowy i czekasz na rozstrzygnięcie: czy stać Cię na spełnienie marzenia. Pamiętaj jednak, że budżet na budowę domu to nie wszystko. Na co musisz zwrócić uwagę wybierając projekt i analizując oferty wykonawców?

Zazwyczaj jest to pierwszy krok w planowaniu budowy domu: poszukiwanie projektu i weryfikacja kosztów jego realizacji. Wysyłasz więc wiele maili do różnych firm z prośbą o ofertę licząc, że dostaniesz dokładnie to, co sobie wymarzyłeś: idealny projekt tani w budowie. W praktyce okazuje się jednak, że otrzymujesz dziesiątki ofert, często nieczytelnych, których nie rozumiesz, a kosztów budowy nie potrafisz ani porównać, ani zweryfikować. Dlaczego?

  1. wykonawcy używają różnego nazewnictwa dla standardu, np. dla każdego wykonawcy „stan surowy zamknięty” lub „stan deweloperski” może oznaczać zupełnie inne zakresy prac na budowie,
  2. nie posiadasz wystarczającej wiedzy i czasu, aby zrozumieć znaczące różnice wynikające z technologii i materiałów, w oparciu o które powstały wyceny,
  3. ceny z pozoru tych samych standardów znacząco się różnią, ponieważ elementy domu, które dla Ciebie są oczywiste, wykonawca może traktować jako płatny dodatek, np. podbitka dachu, schody, okna dachowe, rozdrabniacze śniegu czy konstrukcja dachu przystosowana pod instalację fotowoltaiczną.

Nie popełniaj BŁĘDU – nie daj się skusić na najniższą cenę!

Oto 10 praktycznych wskazówek od specjalistów Pewne Domy & Erdol Haus:

  1. Zwróć uwagę, czy w cenę wliczony jest projekt oraz dokumentacja techniczna niezbędna do uzyskania pozwoleń i spełnienia wymogów formalnych. Zapytaj też o koszty transportu, montażu i ewentualnego noclegu ekipy wykonawcy. Nie każda firma pokazuje pełną wycenę w pierwszym kontakcie z klientem – ukrywając niektóre koszty chcą wzbudzić Twoją ciekawość i zainteresowanie niską ceną.

  2. Zawsze pytaj o szczegółowy standard techniczny – opisowy i rysunkowy, zawierający m.in. przekroje ścian, zwymiarowane rzuty układu pomieszczeń, wykaz/specyfikację materiałów używanych do budowy. Każda renomowana firma powinna posiadać taki dokument i bez wahania Ci go udostępnić, ponieważ jest on podstawą do wykonania wyceny, a później podpisania umowy (tylko wtedy wiesz, co faktycznie dostaniesz w cenie budowy domu, a za co będzie trzeba dopłacić).

  3. Poproś o przedstawienie etapów budowy z zakresami prac, z których będzie jasno wynikało, czym jest „stan surowy otwarty”, „stan surowy zamknięty”, a czym „stan deweloperski”, a jeśli czegoś nie rozumiesz – dopytuj!

  4. Dowiedz się, jak faktycznie przebiega proces produkcji domu prefabrykowanego oraz proces budowy/montażu, np. jak montowane są okna i drzwi, jak wykonywana jest izolacja oraz wypełnienie ścian wełną – te z pozoru nieistotne informacje mają kluczowe znaczenie dla jakości i trwałości domu.

  5. Możesz poprosić o spotkanie na budowie, by zobaczyć domy na żywo na różnych etapach zaawansowania prac. Rzetelny i uczciwy wykonawca nie będzie miał z tym problemu – chętnie Cię oprowadzi i odpowie na wszystkie pytania.

  6. Nie bądź krótkowzroczny – zawsze myśl długoterminowo, ponieważ jakość materiałów użytych do budowy Twojego domu, proces produkcji i montażu będzie miał ogromne znaczenie dla późniejszych kosztów utrzymania budynku, a więc przez wiele lat Twojego codziennego użytkowania.

  7. Wykonaj selekcję wykonawców/ofert robiąc tabelę porównawczą, w której rozpisz szczegółowo elementy każdego etapu budowy wraz z materiałami. Następnie zaznaczaj kolejno pozycje jako + lub -. Jest to najprostszy sposób, aby naprawdę szybko i dokładnie wychwycić różnice „na plus” i „na minus” w ofertach, a mówiąc wprost: przekonać się, co tak naprawdę dostajesz w danej cenie oraz która oferta posiada ceny adekwatne do jakości i oczekiwanego standardu.

  8. Nie słuchaj opinii pseudoekspertów i osób, które nie rozumieją procesu powstawania domów prefabrykowanych, a swoje zdanie wyrażają na podstawie „zasłyszanych” informacji czy opinii innych („bo kolega sąsiada budował”). Zbieraj i zapoznawaj się wyłącznie z publikacjami ze sprawdzonych i rzetelnych źródeł.

  9. Szukaj opinii osób mieszkających już w tego typu domach oraz osób, które uczciwie opowiedzą Ci o współpracy z wykonawcą, którego planujesz wybrać. Udzielaj się na forach i w grupach, pytaj o faktyczne plusy i minusy technologiczne oraz wynikające z codziennego użytkowania, np. akustyka, straty ciepła, pękające ściany/sufity, koszty utrzymania i inne aspekty, które budzą Twoje wątpliwości.

  10. Sprawdź zapisy w umowie, szczególnie te dotyczące warunków gwarancji na konstrukcję budynku oraz zabezpieczenia kosztów budowy (gwarancja ceny na czas trwania umowy).

Jeśli czujesz, że przydałaby Ci się pomoc specjalisty w zweryfikowaniu zebranych przez Ciebie ofert, zachęcamy do kontaktu! Zespół Pewne Domy & Erdol Haus zawsze chętnie wspiera merytorycznie i technicznie wszystkie osoby, które myślą o budowie domu w technologii prefabrykowanej.

A już w kolejnym wpisie dowiesz się więcej o formalnościach, które musisz załatwić zanim rozpoczniesz budowę domu. Śledź naszą stronę oraz FB.

Obserwuj nas