Wymarzony dom vs Faktyczne potrzeby i koszty budowy cz. 2

Wiesz już, dlaczego chcesz budować dom, jakie są Twoje największe potrzeby i co musisz sprawdzić pod względem formalności (warunków lokalnych), a więc czas na wybór domu. Odpowiedzi na kolejne pytania pozwolą Ci świadomie analizować projekty, zarówno pod względem praktycznym, jak i finansowym i od początku dobrze zaplanować budowę. Sprawdź, czy wiesz jakie elementy domu wpływają na koszty budowy?


Powierzchnia zabudowy

To konkretny obszar, jaki budynek będzie zajmował na działce, czyli jego zewnętrzne wymiary (często mylone z powierzchnią użytkową). W budynkach parterowych, ze względu na ich rozłożystość, powierzchnia zabudowy będzie naturalnie większa niż w domu piętrowym zakładając, że mają takie same powierzchnie mieszkalne (użytkowe). Powierzchnia zabudowy wpływa na prace ziemne, m.in. koszty kruszywa i wykonania płyty fundamentowej. Podsumowując, im mniejsza i bardziej regularna powierzchnia zabudowy tym całość prac ziemnych i fundamentowych będzie tańsza w wykonaniu.


Kształt i forma budynku

Zasada regularności i prostej formy zawsze łączy się z utrzymaniem budżetu w ryzach. Nieregularny kształt budynku, załamania, podcienie, nadbudowy czy wysunięte pomieszczenia (tzw. ryzality) będą miały konkretne przełożenie na budżet budowy domu oraz wykonania płyty fundamentowej, którą być może trzeba będzie powiększyć lub dozbroić. W trudnych gospodarczo czasach najpopularniejszym kształtem domów były tzw. kostki, choć i tutaj nie brakuje „niespodzianek”, ponieważ koszty budowy znacząco zwiększa płaski dach (o tym w dalszej części artykułu).

Obecnie przy szacowaniu kosztów budowy najrozsądniej wypadają proste formy, czyli domy typu nowoczesna stodoła lub podobne z zachowaniem układu prostopadłościanu. Budynki piętrowe lub z poddaszem użytkowym będą miały bardzo zbliżone koszty wykonania per metr kwadratowy. W takich budynkach łatwiej jest wydzielić więcej pomieszczeń bez tzw. strat komunikacyjnych (korytarzy) niż w domach parterowych. Jeśli zatem niezbędne jest wydzielenie dodatkowej sypialni, miejsca do pracy (gabinetu), pomieszczeń gospodarczych czy łazienki to domy piętrowe czy z poddaszami użytkowymi są idealnym rozwiązaniem.


Rodzaj dachu

Przyjmujemy 3 podstawowe kształty dachów jakie stosuje się w budownictwie:
– dwuspadowe
– czterospadowe (tzw. koperty)
– płaskie
*celowo pomijamy w tym artykule dachy wielospadowe, ponieważ konstrukcyjnie zawsze należy rozpatrywać je indywidualnie, w zależności od projektu

Najbardziej ekonomicznym połączeniem będzie układ prostopadłościanu z dachem dwuspadowym. Stopień nachylenia połaci będzie odpowiadał za ilość zużytego materiału i to oczywiście należy już każdorazowo przeliczyć pod konkretny budynek (w zależności od długości elewacji i szerokości budynku trzeba zachować odpowiednie proporcje).  Zawsze powinien być to jednak Twój wybór numer 1 jeśli musisz pilnować kosztów budowy.

Dachy czterospadowe oprócz większej ilości materiału okrywowego mają zupełnie inną konstrukcję oraz inne przeliczniki wytrzymałościowe. Wpływa to oczywiście na koszty i dlatego będzie to dach droższy w wykonaniu. Pamiętaj, że pod takim dachem będzie też mniej miejsca do przechowywania w przypadku pozostawiania strychu (mniejszy stopień nachylenia połaci).
Lukarny i wszystkie inne możliwe wypustki w dachu zawsze zwiększają koszt jego wykonania. Płacimy za dodatkową robociznę i w kolejnych latach za konserwację lub ewentualne naprawy.

Dachy płaskie to zupełnie inna kategoria zarówno pod względem technologicznym, jak i kosztowym. Od razu sprowadzamy Cię na ziemię: to nieprawda, że dach płaski jest najtańszym rozwiązaniem. Nowoczesne płaskie dachy nie mają nic wspólnego z konstrukcjami minionego wieku. Dziś buduje się je z wielu warstw i przegród i zapewnia ciągłości izolacyjne na najwyższym poziomie tak, aby charakteryzowały się doskonałymi parametrami termicznymi. Nie ma tutaj możliwości „dołożenia” wełny czy innego materiału po czasie. Ponadto, obróbka i osprzęt do odprowadzania wody jest znacząco droższy. Niewiele mówi się też o konsekwencjach architektonicznych takiego dachu, jak np. konieczność podwyższenia ścian zewnętrznych, by wizualnie budynek nie wyglądał jak „zdeptany”. To wszystko sprawia, że dach płaski staje się jednym z kosztowniejszych rozwiązań.


Balkony, wykusze i tarasy na piętrze

W tym przypadku sprawa wygląda podobnie jak przy dachach. Wykonanie balkonu/tarasu nad garażem lub salonem nie musi być dużym wyzwaniem finansowym, ale…
– musisz pamiętać, że są to bardzo newralgiczne elementy absolutnie każdego budynku (najlepiej wiedzą o tym wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe)
– te elementy budynków często mają krótszą gwarancję niż reszta domu
– musisz te miejsca wykończyć i zagospodarować (balustrady, płytki/drewno, meble, itd.)
– musisz te miejsca regularnie konserwować, dbać o nie i doglądać szczególnie tam, gdzie mogą powstać nieszczelności (tarasy na dachu, np. garażu!)
– wszelkie nieszczelności czy najdrobniejsze usterki musisz od razu naprawiać
Nam jednak zawsze nasuwa się jedno pytanie: czy mając piękną działkę, naprawdę potrzebujesz tego balkonu na piętrze czy tarasu nad garażem? Tak szczerze.


Kupowanie oczami, czyli zbędne dodatki na starcie

Oglądasz piękne wizualizacje i to one zaczynają grać w twoim sercu melodię spełnionego marzenia. Niewiele osób jest jednak w stanie ocenić projekt czysto praktycznie i finansowo. Pamiętaj, że nowoczesne donice, ogrody, trawy, podjazdy, zadaszenia tarasów i inne dekoracje czy elementy drobnej architektury ogrodowej są tylko dodatkami, które powstają etapami po zakończeniu budowy. To wszystko należałoby też rozpatrywać w odrębnym budżecie – raczej wykończenia, niż budowy.

Pamiętaj też, że budujesz dom dla siebie – nie dla znajomych czy sąsiadów. Dom ma spełniać Twoje oczekiwania i możliwości finansowe oraz zaspokajać Twoje codzienne potrzeby. Znając ogólne zasady generujące koszty budowy na pewno łatwiej będzie Ci podjąć decyzję.


UWAGA!

W tym artykule celowo pomijamy kilka wątków, którym należy się osobna analiza, mianowicie:

– rodzaj projektu (gotowy projekt vs zatrudnienie architekta i szycie „na miarę”)

– materiał wykończeniowy (technologia)

– wykończenie „pod klucz”

O tym już niebawem w kolejnych częściach naszego poradnika WARTO WIEDZIEĆ.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub potrzebujesz wsparcia – skontaktuj się z nami!

Obserwuj nas