Budujemy dom, czyli montaż dzień po dniu

Budowa domu prefabrykowanego czy domu modułowego to tak naprawdę montaż budynku, który na Twoją działkę przyjedzie jako gotowy dom z fabryki. Przygotowanie ścian odbywa się w stałych i kontrolowanych warunkach fabrycznych, a gotowe elementy są montowane na wcześniej przygotowanej płycie fundamentowej. Nie umniejsza to jednak w żaden sposób procedurom budowy i względom bezpieczeństwa, jakie muszą zostać zachowane podczas „budowy domu”.

Dzień 1 – patrzysz i podziwiasz

Pierwszy dzień montażu to ogromne przedsięwzięcie logistyczne – oczywiście dla nas, bo Ty możesz już tylko z zaciekawieniem przyglądać się naszej pracy. Przebieg tego dnia jest dokładnie wyliczony i zaplanowany tak, aby wszystko przebiegało sprawnie i niezależnie od warunków pogodowych.

Odpowiednio przygotowane, oznakowane i zabezpieczone elementy prefabrykowane budynku zostają załadowane w naszej fabryce na specjalny samochód transportowy i zabezpieczone. Podróż, w zależności od lokalizacji Twojej budowy, trwa od kilku do nawet kilkunastu godzin. Po dotarciu na miejsce zawsze zwracamy szczególną uwagę na utwardzenie dojazdu do płyty fundamentowej (otrzymasz od nas wszystkie informacje dot. wymogów technicznych). Nasze auta HDS transportują na ramieniu dźwigu prosto na płytę fundamentową sporą wagę – jedna ściana to nawet 700 kg – 800 kg, możesz więc wyobrazić sobie, jak ważne jest stabilne oparcie auta na gruncie.

W międzyczasie, ekipa naszych monterów rozpoczyna prace od dokładnego sprawdzenia płyty fundamentowej, weryfikacji jej wymiarów i poziomów. Odmierzane i nanoszone są wszystkie miejsca łączeń i kotwienia prefabrykatów. Przygotowywane jest też miejsce pracy wokół płyty fundamentowej, a więc „zaplecze techniczne”.

Następnie, operator samochodu HDS rozpoczyna prace wyładunkowe – gotowe elementy, tj. ściany zewnętrzne z oknami oraz ściany wewnętrzne „przenoszone” są przez Dźwig wprost na płytę fundamentową, na której monterzy łączą ze sobą elementy domu. I tak, po około 4-6 godzinach mamy postawiony parter domu!

Zazwyczaj na koniec pierwszego dnia pracy budynek zostaje zamknięty, tzn. zamontowane są wszystkie ściany parteru wraz ze ścianami wewnętrznymi-działowymi oraz wiązary wraz z pokryciem ich membraną. Stolarkę okienną w większości przypadków montujemy w naszej fabryce na etapie produkcji ścian.

Dzień 2 – masz już dach nad głową

W zależności od wielkości budynku i zaawansowania prac poprzedniego dnia, drugi dzień montażu najczęściej jest dedykowany pracom dekarskim. Montowane są okna dachowe, odpowietrzenie kanalizacji, układana jest dachówka, wykonywane są wszystkie niezbędne obróbki. Precyzyjnie montowane są też inne drobne elementy dachu, np. rozdrabniacze śniegu.

Dzień 3 i 4 – ostatnie szlify i dostajesz klucze

Te dni poświęcane są pracom związanym z wykończeniem elewacji. Czas realizacji zależny jest stricte od wielkości budynku oraz warunków atmosferycznych. Dlatego docieplenie budynku jest realizowane jeszcze w fabryce na etapie wykonywania ścian zewnętrznych, podobnie jak okna. Jest to dla Ciebie ogromna oszczędność czasu oraz pewność, że prace wykonane były „na sucho” w kontrolowanych warunkach i żadna wilgoć nie została zamknięta w ścianie. Ma to oczywiście fundamentalne znaczenie dla „zdrowia” całej konstrukcji.

Na koniec zostają wszelkie prace porządkowe i serwisowe, w tym regulacja okien i drzwi oraz ostateczne protokolarne przekazanie Ci budowy. Jest to moment, w którym w końcu możesz przejąć całkowitą władzę nad swoją budową i dalej realizować ją według własnego harmonogramu.

Jeśli jednak w naszym wykonaniu są też kolejne etapy budowy (instalacje, stan deweloperski) to zaraz po zakończeniu ostatniego dnia montaży, rozpoczynamy dalsze prace, tj. uzbrajanie budynku w instalacje wewnętrze.

 

*czas montażu jest zależny od wielkości budynku – najmniejsze domy jesteśmy w stanie wybudować nawet 2 dni.

Obserwuj nas