Rozpoczęcie budowy

Każdy etap budowy domu to wyzwanie, szczególnie gdy jest to pierwsza budowa w Twoim życiu. Zakładamy, że proces formalny jest już za Tobą i udało Ci się sprawnie przedrzeć przez meandry zawiłego systemu.  Masz już prawomocne Pozwolenie na Budowę wraz ze zgłoszeniem rozpoczęcia budowy i zarejestrowanym dziennikiem budowy – zaczynamy budowę w praktyce!

Geodeta

Pierwszą łopatę na budowie wbija geodeta. Dokonuje on geodezyjnego wytyczenia budynku na działce i zgodnie z PZT (planem zagospodarowania terenu) wyznacza miejsce, w którym zostanie wykonana płyta fundamentowa. Geodeta nanosi także projektowane poziomy budynku. Warto wtedy zweryfikować czy to, co było planowane i projektowane, faktycznie odpowiada Ci w rzeczywistości i czy wysokość tzw. poziomu „0” (poziom podłogi parteru) jest dla Ciebie optymalna. Czasem lepiej jest odrobinę obniżyć projektowany poziom „0” lub go podnieść dokonując podbudowy pod płytę fundamentową. Geodeta jest osobą, która dokona również pierwszego wpisu do Twojego dziennika budowy.

Prace ziemne i płyta fundamentowa

Po wytyczeniu miejsca posadowienia płyty fundamentowej przychodzi czas na prace związane z jej budową. Przy dobrych warunkach geologicznych zdejmowana jest tylko warstwa wierzchnia gleby: humus na głębokość około 30 cm. Podłoże pod płytę przygotowywane jest po poprzez wysypanie odpowiedniej warstwy kruszywa i/lub pospółki oraz ich zagęszczenie. W tym momencie wykonywane są też wszystkie przepusty instalacyjne pod wodę, kanalizację, prąd. Następnie wykonywane są izolacje pionowe i poziome. Tu trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby wykonać płytę fundamentową zgodnie projektem i aby nie nastąpiło rozszczelnienie izolacji. Nasze płyty fundamentowe najczęściej mają zasadniczą izolację wykonaną z XPS300 ze względu na doskonałe parametry tego materiału. Charakteryzuje się on ogromną wytrzymałością mechaniczną, odpornością na cykle zamrażania i rozmrażania, jest wodoodporny i ma właściwości termoizolacyjne.

Zbrojenie

Kolejnym krokiem przy wykonywaniu ciepłej płyty fundamentowej jest jej zbrojenie. Kierownik budowy powinien sprawdzić przekroje, ułożenie, wiązania i potwierdzić, że są one wykonane zgodnie z projektem. Po zalaniu zbrojenia betonem, który jest następnym etapem, niewiele da się już zmienić.

Całość prac związanych z tym etapem budowy zajmuje nam około 4-7 dni w zależności od wielkości budynku oraz panujących warunków.

Przerwa technologiczna

Pomiędzy wylaniem płyty fundamentowej a montażem budynku czeka nas przerwa technologiczna, która trwa około 3 tygodnie. Jest to czas na ustabilizowanie płyty, stężenie betonu konstrukcyjnego i odparowanie wody. Długość tej przerwy jest uzależniona od warunków atmosferycznych panujących na budowie.

Montaż budynku w stanie surowym zamkniętym

Etapem, który cieszy naszych Klientów najbardziej, jest moment pojawienia się ekipy, która w zaledwie 2-5 dni (zależy od wielkości budynku) montuje dom na płycie fundamentowej. Na budowę wjeżdżają specjalistyczne pojazdy, a na nich gotowe elementy prefabrykowane, z których już pierwszego dnia montażu „wyrasta” dom. Mniejsze domy, takie jak ERDOL 1 o powierzchni 59-90 mkw., jesteśmy w stanie zmontować nawet w 2 dni włącznie z położeniem pokrycia dachowego i orynnowaniem. Całość prac montażowych może być wykonywana o każdej porze roku. Jest to więc kolejny powód, dla którego warto wybrać nasze domy prefabrykowane.

Dlaczego płyta fundamentowa?

Dla Inwestora jest to rozwiązanie pewne i jedyne dopuszczalne dla nas w nowoczesnym budownictwie pasywnym czy energooszczędnym. Unikamy całkowicie mostków termicznych, a pieniądze wydane na ogrzewanie nie idą w ziemię. Przy trudniejszych warunkach lokalnych, np. przy wysokim poziomie wód gruntowych, może się okazać nawet tańszym rozwiązaniem niż tradycyjne fundamenty. Ogromną zaletą płyty fundamentowej jest też to, że obciążenia są przenoszone równomiernie, a nie punktowo, dzięki czemu cała konstrukcja budynku jest znacznie bardziej bezpieczna.

Czy możesz wykonać płytę fundamentową samodzielnie?

Zdarzają się przypadki, w których inwestor decyduje się na samodzielne wykonanie płyty fundamentowej. Należy jednak pamiętać, że do właściwego wykonania tego typu prac potrzebne są umiejętności, wiedza i doświadczone osoby do pomocy. Tu nie ma miejsca na pomyłki. Musisz zdawać sobie sprawę, że każdy błąd to Twój czas i Twoje pieniądze. Dlatego zawsze rekomendujemy kompleksowe wykonywanie płyty fundamentowej przez naszych specjalistów – ekipy, które są wykwalifikowane do tych prac. Masz wtedy pewność, że podbudowa, izolacja, zbrojenie czy zalewanie płyty fundamentowej zostanie wykonane od początku do końca prawidłowo.

Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami i dowiedz więcej!

Obserwuj nas